Pierwszy kontakt z boksem miał w wieku 12 lat, tj. w 1988 roku, kiedy to rozpoczął treningi w Góralu Żywiec. Pierwszymi trenerami Tomasza Adamka byli: Stanislaw Orlicki i Stefan Gawron. W 1992 roku młody bokser przeniósł się do GKS Jastrzębie, gdzie trenował pod okiem Kazimierza Rochalskiego. Pierwsze stoczone przez niego walki zwróciły uwagę fachowców i działaczy bokserskich. Szybko przyszło powołanie do kadry, gdzie indywidualne treningi z Adamkiem prowadził Janusz Gortat (dwukrotny medalista olimpijski w wadze półciężkiej).

W wieku 18 lat w 1994 roku Tomasz Adamek zdobył pierwszy tytuł mistrza Polski seniorów - w wadze średniej. W 1998 roku odniósł pierwszy sukces międzynarodowy stając na podium mistrzostw Europy amatorów w Mińsku, gdzie zdobył brązowy medal - w wadze półciężkiej.

Karierę w boksie zawodowym rozpoczął w 1999 roku za namową Andrzeja Gmitruka. Pierwszym promotorem Tomasza Adamka był Panos Eliades, prowadzący wcześniej m.in. byłego mistrza świata Lenoxa Lewisa.

Tomasz Adamek swoje pierwsze walki na ringu zawodowym stoczył w Anglii w 1999 roku. Pierwszym trudnym przeciwnikiem był Rudi Lupo, Sycylijczyk z belgijskim paszportem, z którym stoczył zwycięski pojedynek w 2001 roku o tytuł interkontynentalny organizacji IBC. W dalszej karierze Tomasz Adamek wywalczył także tytuły mistrzowskie i pasy interkontynentalne organizacji IBF i WBO.

W tym samym roku podpisał kontrakt menadżerski z Andrzejem Gmitrukiem, który od tego czasu łączył dwie funkcje - trenera i menadżera Tomasza Adamka.

W dniu 27 września 2004 r. Tomasz Adamek i Andrzej Gmitruk podpisali kontrakt z DON KINGPRODUCTIONS, INC. w USA. Pomocy w nawiązaniu kontaktu z największym promotorem boksu zawodowego na świecie udzielili Andrzej Gołota i Ziggy Rozalski. W oczekiwaniu na pierwszą walkę wyjechał do Chicago i pod okiem trenera, Sama Colonny, rozpoczął treningi. Pierwsza propozycja walki była bardzo poważna, dotyczyła bowiem walki o wakujący pas mistrzowski federacji WBC.

21 maja 2005 roku w hali United Center w Chicago, po niezwykle zaciętej i widowiskowej walce, Tomasz Adamek pokonał na punkty Paula Briggsa i wywalczył mistrzostwo świata federacji WBC (World Boxing Council) w kategorii półciężkiej. W wywalczeniu zwycięstwa nie przeszkodziła Tomaszowi Adamkowi ciężka kontuzja - złamana kość nosa. W tej pierwszej zawodowej walce pokazał swój góralski charakter, waleczność i siłę woli.

W dniu 15 października 2005 roku stoczył walkę w obronie pasa z Thomasem Ulrichem pokonując go przez nokaut w 6 rundzie. Walka odbyła się w Dusseldorfie przy licznie zgromadzonej polskiej i niemieckiej publiczności. Efektowne zwycięstwo wyraźnie poprawiło notowania Tomasza Adamka na świecie.

Kolejną walkę na zawodowym ringu Tomasz Adamek stoczył w dniu 7 października 2006 rokuAllstate Arena Rosemont w ChicagoUSA. Ponownie jego przeciwnikiem był Paul Briggs, który pragnął rewanżu za pierwszą przegraną walkę w 2005 roku. Zacięta 12 rundowa walka zakończyła się ponownym zwycięstwem Tomasza Adamka. Kolejny raz polski bokser udowodnił, że potrafi walczyć z twardymi pięściarzami i wygrywać z nimi w sposób przekonywujący.

W dniu 3 lutego 2007 roku Adamek stoczył kolejną swoja walkę w obronie pasa WBC z Chadem Dawsonem. Walka odbyła się w Silver Spurs ArenaKissimmee w stanie Floryda, USA.

Tomasz Adamek nieoczekiwanie dla polskich kibiców przegrał pojedynek ulegając znacznie młodszemu pretendentowi. Tak naprawdę Tomasz Adamek walkę tę przegrał dzień wcześniej, kiedy to wystąpiły u niego silne bóle jelitowe i odwodnienie organizmu z powodu choroby. W tym stanie rzeczy wytrwanie 12 rund ze zdrowym przeciwnikiem, a do tego posłanie go na deski w 10 rundzie należy uznać za sukces sportowy. Była to pierwsza porażka Tomasza Adamka na ringu zawodowym. Duże znaczenie miała również choroba jego trenera i menadżera Andrzeja Gmitruka, który nie mógł przygotować go do 2 ostatnich pojedynków.

Wieczorem 9 czerwca 2007 roku, w Katowicach zorganizowano wielką Galę PERFECT BOXING z udziałem legendarnego promotora boksu zawodowego z USA - DON KINGA. Producentem gali była nowa szwajcarska grupa promocyjna 12ROUNDS, działająca w ramach CENG AG. Zawodnikiem tej grupy został Tomasz Adamek, który w dniu 4 maja 2007 roku został definitywnie wykupiony od DON KING PRODUCTIONS. Walkę wieczoru stoczył Tomasz Adamek i Luis Pineda z Panamy. Stawką był pas mistrza świata Federacji IBO w nowej dla Tomasza Adamka kategorii wagowej - junior ciężkiej. Tomasz Adamek wygrał walkę przed czasem w 7 rundzie, demonstrując perfekcyjny boks. Tego wieczoru walkę po 2-letniej przerwie stoczył również Andrzej Gołota, wygrywając przed czasem z Jeremym Batesem.

W dniu 29.12.2007 rokuBielefeld Tomasz Adamek stoczył 8 rundową walke z Chorwatem Josipem Jalusicem, którą wygrał na punkty. Była to pierwsza walka Tomasza Adamka zorganizowana przez nowych promotorów z USA - MAIN EVENTS i ZIGGY PROMOTION INC.

W dniu 19.04.2008 r. Tomasz Adamek stoczył pasjonujący pojedynek z groźnym zawodnikiem z USA O'Neil Bellem. Zgromadzona w katowickim Spodku tego dnia publiczność była świadkiem zwycięstwa Tomasza Adamka przez TKO. Bell odmówił kontynuowania walki po 7 rundzie z powodu dominacji Tomasza Adamka w całym przebiegu walki.

Dnia 11.12.2008r. w Newark, Tomasz Adamek stoczył 12 rundowy pojedynek ze Steve Cunninghamem o pas mistrzowski i tytuł mistrza świata federacji IBF, który wygrał na punkty. W ten sposób po raz drugi w karierze został mistrzem świata. Polak w czasie walki trzykrotnie posłał amerykanina na deski.

Niespełna dwa tygodnie później telewizja SHOWTIME zaproponowała Promotorom Tomasza Adamka, organizację gali boksu w dniu 27 lutego 2009 r. Wśród kandydatów do walki przewijał się BJ Flores ale ostatecznie kontrakt podpisano z Jonathonem Banksem. Była to pierwsza gala boksu zorganizowana samodzielnie przez nowych promotorów Tomasza Adamka.

Przed walką z Jonathonem Banksem, redakcja magazynu THE RING wręczyła Tomaszowi Adamkowi pamiątkowy pas i tytuł Championa za walkę ze Steve Cunninghamem. Kolejnym wyróżnieniem dla Tomasza Adamka było wręczenie pamiątkowego pierścienia Championa IBF ufundowanego przez promotora Main Events. Uroczystość miała miejsce na konferencji prasowej zorganizowanej w przeddzień walki z Johnathonem Banksem.

W dniu 27 lutego 2009 roku w tej samej hali Prudential Center w NEWARK, Tomasz Adamek znokautował w 8 rundzie Jonathona Banksa. Świadkami zwycięstwa Tomasza Adamka, była licznie zgromadzona Polonia amerykańska.

W dniu 11 lipca 2009 roku, Tomasz Adamek obronił tytuł bokserskiego mistrza świata organizacji IBF w wadze junior ciężkiej. W Newark, pod Nowym Jorkiem wygrał walkę zaledwie po 12 minutowym pojedynku z amerykaninem Bobbym Gunnem. Pojedynek został przerwany, gdyż sędzia nie pozwolił oszołomionemu Gunnowi na dalszą walkę, po ciosach zadanych przez Tomasza Adamka w czwartej rundzie. Było to już 38 zwycięstwo w jego zawodowej karierze.

W dniu 24.10.2009 roku, w Łodzi została zorganizowana POLSAT BOXING NIGHT, gdzie walkę wieczoru stoczyli Andrzej Gołota i Tomasz Adamek. Walka określana, jako walka stulecia zakończyła się zwycięstwem Tomasza Adamka w 5 rundzie przez TKO. Był to udany debiut Tomasza Adamka w nowej kategorii wagowej - wadze ciężkiej. Stawką za zwycięstwo nad Andrzejem Gołotą, był pas i tytuł IBF Interkontynentalny oraz pamiątkowy pas POLSAT BOXING NIGHT.

W dniu 6 lutego 2010 roku w hali Prudential Center w Newark, odbyła się walka z Jasonem Estradą. Była to pierwsza obrona pasa IBF Interkontinental, zdobytego w Łodzi. Walka po 12 rundach, zakończyła się zwycięstwem Tomasza Adamka wysoko na punkty. Werdykt był jednomyślny a mimo to spotkał się z protestem Estrady, który nie mógł pogodzić się z porażką.

W dniu 27 lutego 2009 roku odbyła się kolejna walka Tomasza Adamka w Citizens Business Bank Arena w Ontario. Przeciwnikiem Tomasza Adamka był Chris Arreola, który po prawdziwej wojnie w ringu musiał uznać wyższość Górala.

W dniu 21.08.2010 roku w hali Prudential Center, Newark, Tomasz Adamek stoczył emocjonujący pojedynek z mierzącym 201 cm Michaelem Grantem. Walka Adamka z cięższym o 20 kg oponentem a zarazem najwyższym pięściarzem w historii jego walk, trwała przez 12 rund. Sędziowie przyznali Adamkowi wysokie zwycięstwo punktowe. Stawką walki były tytuły i pasy posiadane przez Adamka: IBF International heavyweight title i WBO NABO heavyweight title. Ta walka traktowana była, jako pierwsza próba walki z pięściarzem o parametrach zbliżonych do braci Kliczko.

W dniu 9.12.2010 roku w hali Prudential Center, Newark, Tomasz Adamek stoczył swoją piątą walkę w wadze ciężkiej. Przeciwnikiem w ringu był Vinny Maddalone, który przegrał walkę w 5 rundzie przez TKO. W kończącym się 2010 roku Tomasz Adamek znajdował się wysoko w rankingach federacji boksu.

W dniu 9.04.2011 roku ponownie w Prudential Center, Newark, Tomasz Adamek stoczył szóstą walkę w wadze ciężkiej z Kelvinem Mc Bride. Walka Tomasza Adamka z wielkim oponentem trwała pełne 12 rund ale była jednostronna. Tomasz Adamek wygrał u większości sędziów wszystkie rundy i nie dał się trafić mocnym ciosem.

W dniu 10.09.2011 roku we Wrocławiu zorganizowano wielką galę boksu na nowym stadionie miejskim. Walką wieczoru był pojedynek Tomasza Adamka z Witalijem Kliczko o pas i tytuł mistrza świata federacji WBC w wadze ciężkiej. Niestety Tomasz Adamek przegrał w 10 rundzie przez TKO. Witalij Kliczko zdominował ambitnie walczącego Tomasza Adamka. Tym samym Góral nie zdobył tytułu mistrza świata w trzeciej kategorii wagowej, co było jego historycznym celem.

Rok 2011 zakończył się dla Tomasza Adamka miłym wydarzeniem. W dniu 18 grudnia Tomasz Adamek i jego promotor Ziggy Rozalski uczestniczyli w New York Boxing Hall of Fame. Obaj otrzymali wyróżnienia i tytuły: Ziggy Rozalski został uznany za promotora roku a Tomasz Adamek dostał wyróżnienie za zasługi dla boksu zawodowego w stanie Nowy Jork. W grudniu 2011 roku wygasł kontrakt Tomasza Adamka z grupą promotorską z Main Events, ale w lutym 2012 roku został przedłużony.

W dniu 24.03.2012 roku hali Aviator Sports Complex w Nowym Jorku, Tomasz Adamek stoczył walkę z Nagy Aquilera. Po półrocznej przerwie Tomasz Adamek pokonał jednogłośnie swojego przeciwnika na punkty.Walka była prowadzona w szybkim tempie, z wyraźną przewagą Tomasza Adamka.

W dniu 16.06.2012 roku kolejną walkę Tomasza Adamka zorganizowano ponownie w szczęśliwej dla niego hali sportowej Prudential Center, Newark. Przeciwnikiem w ringu był amerykański pięściarz ze ścisłej czołówki w kategorii HW- Eddie Chambers. Walkę zakontraktowano na 12 rund a stawką walki był pas i tytuł IBF North American heavyweight title. Walkę jednogłośnie na punkty wygrał Tomasz Adamek, po bardzo szybkiej walce. Eddie Chambers swoją przegraną tłumaczył kontuzją lewej ręki. Po tej walce Tomasz Adamek powrócił w rankingach na wysokie miejsca, przybliżyło to go, do ponownej walki o tytuł mistrza świata w HW.

W dniu 08.09.2012 roku w Prudential Center, Newark, New Jersey, USA odbyła się kolejna walka. Tym razem przeciwnikiem Tomasza Adamka, był kolejny amerykański "ciężki" Travis Walker. Pięściarz wyższy, cięższy od Tomasza Adamka i posiadający imponujący zasięg ramion, bo 208 cm. Walka zakontraktowana na 12 rund, zakończyła się w 5 rundzie, zwycięstwem Tomasza Adamka przez TKO. Walka trzymała w napięciu fanów boksu od pierwszego gongu. W pierwszej rundzie Walker wykorzystał moment zagapienia się Tomasza Adamka i posłał go na deski. To tylko obudziło Tomasza Adamka, który pozbierał się szybko po tym zdarzeniu. Jeszcze w tej samej rundzie Tomasz Adamek rzucił na deski potężnego Walkera. Zrobiło się ciekawie. W kolejnych rundach Tomasz Adamek dyktował warunki walki. W 5 rundzie zasypał gradem ciosów przeciwnika, sędzia przerwał walkę i odesłał Walkera do narożnika.Tym samym Tomasz Adamek obronił pas i tytuł IBF North American heavyweight title.

W dniu 22.12.2012 roku w Sands Casino Resort, Bethlehem, Pennsylvania, USA odbyła się rewanżowa walka Steve’a Cunninghama z Tomaszem Adamkiem. Walkę w USA pokazała NBC Sports Network a w Polsce Orange Sport. Walka, która trwała pełne przez 12 rund miała z rundy na rundę podobny przebieg. Steve Cunningham obrał taktykę walki na dystans i atakowania głównie ciosami lewymi prostymi. Unikał jak ognia walki w półdystansie, co skutecznie chroniło go od mocnych ciosów Adamka. Adamek próbował skracać dystans i w końcówce niemal każdej rundy, szedł odważniej do przodu. To wtedy dochodziło do ciekawych wymian ciosów i walka momentami mogła się podobać. W końcowych rundach Adamek szybciej atakował i przełamywał obronę Cunninghama. Walka była wyrównana ale ostateczny głos należał do sędziów. Głosami dwa do jednego, sędziowie wskazali Adamka, jako zwycięzcę. Było to 48 zwycięstwo, odniesione w 50 jubileuszowej walce. Werdykt nie spotkał się z uznaniem Steve’a Cunninghama oraz wielu komentujących walkę dziennikarzy. Adamek swoją słabszą postawę, tłumaczył ucieczką Cunninghama od bezpośredniej walki w ringu, gdyż po pierwszej walce w 2008 roku wiedział, że może przegrać przez k.o. Taka taktyka zdaniem Adamka zabiła widowisko, choć momentami widać było, że Steve ratował się z opresji klinczowaniem przeciwnika. Tomasz Adamek obronił pas i tytuł IBF North American heavyweight title. Tą wygraną Adamek dodatkowo zapewnił sobie pozycję numer dwa w rankingu federacji IBF.

Dnia 3 sierpnia 2013 roku w swoim 51 pojedynku na zawodowym ringu Tomasz Adamek odniósł 49 zwycięstwo. Polak walcząc na gali zorganizowanej w Mohegan Sun Casino, Uncasville, Connecticut, USA pokonał pewnie na punkty Dominicka Guinna. Po dłuższej przerwie trwającej ponad siedem miesięcy Tomasz Adamek wrócił na ring odmieniony i pewnie wygrał walkę.Potwierdził tym samym, że przerwa była konieczna po to, aby nabrać świeżości oraz wrócić do znakomitej dyspozycji fizycznej i psychicznej.

Dnia 15 marca  2014 roku Tomasz Adamek po raz kolejny (52 walka)  stoczył przegraną walkę w Sands Casino Resort, Bethleem, Pennsylvania, USA. Zwycięzcą został Wiaczesław Głazkow z Ukrainy. Stawką było drugie miejsce w rankingu IBF. Głazkow wygrał walkę jednogłośnie na punkty. Tomasz Adamek w drugiej rundzie odniósł kontuzję oka i to jego zdaniem znacznie wpłynęło na przebieg spotkania. Zaraz po walce stwierdził, że potrzebuje trochę czasu na przemyślenie tego, czy walczyć dalej. Stwierdził, że widzi upływający czas i ze względu na wiek zaczyna poważniej myśleć o zakończeniu kariery sportowej. Osiągnął wiele, ale chciałby stoczyć jedną lub dwie walki na pożegnanie z fanami boksu. Jedną z nich w Polsce a drugą w USA.

Dnia 8 listopada 2014 roku w nowej hali "ARENA" w Krakowie, odbył się pojedynek Tomasza Adamka z Arturem Szpilką. Walkę pięściarzy wagi ciężkiej reklamowanej, jako "CHWILA PRAWDY", obserwowało w hali 17 tys.widzów, a przed telewizorami miliony fanów boksu. Pięściarze toczyli walkę przez dziesięć wyrównanych rund. Trzech sędziów przyznało jednak zwycięstwo Arturowi Szpilce, stosunkiem głosów 96:94,98:92,96:94. W piątej rundzie Tomasz Adamek trafił dwa razy lewymi sierpowymi, celnie ale zbyt słabo, by powalić rywala na deski. W kolejnych rundach Szpilka trafiał coraz częściej.W ósmej rundzie Tomasz Adamek zepchnął Szpilkę do obrony próbując zaznaczyć swoją przewagę. Ostatnie rundy, to klasyczny cios za cios.Tomasz Adamek przegrywając  53 walkę w karierze powiedział: Chyba pora odchodzić. Przegrałem, trzeba umieć przegrywać. Zrobiłem swoje w sporcie, coś się zaczyna, coś się kiedyś kończy. Dodał, że była to prawdopodobnie jego ostatnia walka na ringu.

Dnia 26 września 2015 roku w hali ATLAS ARENA w Łodzi, po ponad rocznej przerwie, Tomasz Adamek zmierzył się z Przemysławem Saletą. Udział Tomasza Adamka w Gali Polsat Boxing Night, po świetnie zorganizowanym przez Red. Mateusza Borka obozie przygotowawczym w Ośrodku Śnieżka w Łomnicy Tatrzańskiej, był z wielką ciekawością oczekiwany. Tomasz Adamek od wygranej walki z Przemysławem Saletą uzależniał bowiem dalsze występy w ringu. Walka jednak nieco zawiodła fanów boksu. Za sprawą kontuzji barku Przemysława Salety, walkę przerwano po 5 rundach. Tomasz Adamek zaprezentował się bardzo dobrze, walczył mądrze i szybko. Tomasz Adamek wygrał po raz 50 w karierze i po raz 30  wygrał przed czasem. Widzowie usłyszeli, że będzie dalej kontynuował karierę, jeśli cykl przygotowań będzie taki, jak przed ostatnią tą walką.

Dnia 2 kwietnia 2016 roku w TAURON ARENIE w Krakowie, Tomasz Adamek stoczył dramatyczną walkę z Ericiem Moliną. Do dziesiątej rundy Tomasz Adamek boksując rozważnie wygrywał na punkty. Wielokrotnie wybronił się od bardzo silnych ataków Moliny. Niestety na sekundy przed gongiem kończącym 10 rundę walki, Molina mocnym ciosem na szczękę powalił Tomasza Adamka na deski. Sędzia wyliczył Adamka i odesłał do narożnika w sytuacji, kiedy za sekundę kończyła się runda. Nie pozwolił Adamkowi walczyć dalej, co spotkało się z ostrymi protestami promotora. W związku z takim obrotem sprawy, Tomasz Adamek po ogłoszeniu werdyktu na ringu, ogłosił zakończenie kariery pięściarskiej.

Dnia 24 czerwca 2017 roku w gdańskiej Ergo Arenie odbyła się siódma edycja Polsat Boxing Night. Organizatorem  gali i zarazem PROMOTOREM  Tomasza Adamka – był Mateusz Borek i jego firma MB PROMOTIONS. Tomasz Adamek (51-5, 30 KO) powrócił do ringu w wielkim stylu! Na gali Polsat Boxing Night 7 - Nowe Rozdanie pokonał Solomona Haumono (24-4-2, 21 KO) jednogłośnie na punkty (99:91, 99:91, 100:90).

Tomaszowi Adamkowi w ringu towarzyszył nowy trener rodem z USA - Gus Curren. To kolejny trener Tomasza Adamka w jego długiej karierze. Obaj po wielotygodniowych przygotowaniach w Osadzie Śnieżka, zapowiadali zmiany i wielką szybkość "Górala". W czasie walki Tomasz Adamek, był bardzo skoncentrowany, zadawał sporo ciosów - raz na górę, raz na dół. Haumono nie potrafił poradzić sobie z taką dynamiką Adamka i różnorodnością ciosów. Nastawił się na mocne ciosy, które miały znokautować Adamka.

W trzeciej rundzie raz nie udało się Adamkowi w pełni zablokować ciosu Haumono. „Góral” świetnie wytrzymał ciosy i przystąpił do zadawania kombinacji ciosów. Adamek z czasem wydłużał swoje serie, czasami ładnie markował uderzenia, na co Haumono łatwo się nabierał.

Świetnie wyglądała lewa ręka Adamka. Pojedynczy cios, podwójny, atak na tułów, Haumono próbował różnych rozwiązań i zmieniał pozycję. Przeciwnik wiele razy atakował, był zdecydowanie zbyt wolny na szybkiego tego dnia Adamka, który z łatwością schodził z linii ataku. "Góral" cały czas się rozkręcał i wydłużał serie. Pokazał piękny, efektywny i efektowny boks. Wygrał jednogłośnie na punkty (99:91, 99:91, 100:90). Powrót na ring był udany, co pozwoliło na zapowiedź jego Promotora, kolejnych pojedynków Tomasza Adamka. Nowy trener zasłużył na wielkie słowa uznania za przygotowanie Tomasza Adamka do walki.

W dniu 18 listopada 2017 roku w Hali Sportowej w Częstochowie odbyła się gala boksu "NOC WOJOWNIKÓW"  organizatorami  gali  byli: Mateusz Borek i jego firma MB PROMOTIONS oraz Mariusz  Grabowski i jego firma Tymex. Tomasz Adamek stoczył twardą, 10 rundową walkę z Fredem Kassi z USA. Sędziowie jednogłośnie opowiedzieli się za zwycięstwem punktowym "Górala", 97:93, 96:94 i 96:94. W narożniku Adamka ponownie był trener Gus Curren z USA.

W dniu 21.04.2018 roku, kolejny raz w Hali Sportowej w Częstochowie, odbyła się gala Polsat Boxing Night: "Noc Zemsty" podczas której Tomasz Adamek stoczył niezwykle efektowny pojedynek z mocnym pięściarzem z USA - Joey Abell. Tomasz Adamek pokonał Joeya Abella przez nokaut w siódmej rundzie. Prawie nikt takiego rozstrzygnięcia walki się nie spodziewał. Adamek obawiał się mocnych ciosów znanego w Polsce Abella i walczył tak aby nie nadziać się na kontrę, tak jak to było w walce z Moliną. Co więcej, to  Tomasz Adamek cztery razy posłał twardego Abella na deski. Po udanej walce "Góral" oświadczył, że nie zamierza kończyć kariery. Po raz kolejny udowodnił, że po doskonałym treningu, jest nadal w stanie wygrywać walki z mocnymi pięściarzami. Adamek był szybki i wyprzedzał w ringu akcje Amerykanina. Przez siedem rund, ulokował wiele mocnych ciosów, aż w końcu jego rywal doszczętnie rozbity nie był w stanie się podnieść.

W dniu 06.10.2018 roku tym razem w USA, Tomasz Adamek stoczył swoją kolejną walkę z Jarrellem Millerem, w Wintrust Arena, Chicago, USA. Przed walką Tomasz Adamek zapowiadał, że szybkością postara się pokonać wielkiego, silnego i równie szybkiego przeciwnika. Nie chciał słyszeć o porażce. Wierzył, że po pokonaniu 143-kilogramowego rywala, znowu dostanie szansę walki o pas. Niestety rywal pokazał swoją siłę i już w drugiej rundzie Tomasz Adamek przegrał przez KO. Po walce Tomasz Adamek zapowiedział zakończenie kariery. Po prawie 20 latach walk na ringach, kariera zawodowego pięściarza z Gilowic, dobiega końca. Był mistrzem świata wagi półciężkiej i junior ciężkiej oraz pretendentem do tytułu w królewskiej kategorii. Tomasz Adamek jako pięściarz, osiągnął najwięcej w historii polskiego boksu zawodowego. Oprócz tytułów w dwóch kategoriach wagowych zdobył szereg prestiżowych tytułów i wyróżnień.

TOMASZ ADAMEK w boksie zawodowym stoczył  59 walk (53 zwycięstwa w tym 31 przez KO tj. 53%, oraz 6 przegranych w tym 3 KO).Tomasz Adamek walczył w ringu w całej karierze w boksie zawodowym 404 rundy.

Od 1999 roku do stycznia 2010 roku trenerem Tomasza Adamka był Andrzej Gmitruk, któremu w pracy pomagali: Ireneusz Przywara i trenerzy amerykańscy Mike SkowrońskiRalph Mendez i Roger Bloodworth. Do 2016 roku, trenerem prowadzącym był Roger Bloodworth, któremu pomagał dr Jakub Chycki, odpowiedzialny za trening siłowy. Wcześniej w pracy z Tomaszem Adamkiem pomagali Ronnie ShieldsBryan CaldwellTyler Wodmann. W 2017 roku trenerem Tomasza Adamka został Gus Curren, który blisko współpracował z dr Jakubem Chyckim w zakresie przygotowania siłowego. Obaj trenerzy odbudowali na nowo Tomasza Adamka i sprawili, że jego walki dalej fascynowały fanów boksu.