Rosną następcy Tomasza Adamka, rozmowa z Dariuszem Kudzią, trenerem a zarazem Prezesem klubu CIOS-ADAMEK w Gilowicach.
Panie Darku jak doszło do powstania KLUBU CIOS – ADAMEK ?

Po wygranej walce Tomasza Adamka z Paulem Briggsem (2005 r.), która dała mu pierwszy tytuł mistrza świata federacji WBC w wadze półciężkiej, zapanowała wielka radość w Gilowicach. Uznaliśmy, że jest potrzeba stworzenia warunków do tego, aby w Gilowicach boks pojawił się na trwałe, jako dyscyplina sportu. Znalazło się kilku fanów boksu a zarazem zwolenników powołania klubu pięściarskiego.

 
Kto był inicjatorem powołania klubu ?

Inicjatorami powołania klubu CIOS-ADAMEK byli: Dariusz Kudzia, Tomasz Wnętrzak, Marcin Puda i Jakub Plewa, prywatnie koledzy Tomka Adamka. Po wstępnych ustaleniach, w których uczestniczył również i sam Tomek Adamek powołaliśmy klub a jego działalność trwa już 5 lat.


 
Co udało się Wam osiągnąć przez te lata ?

W tym też okresie m.in. zorganizowaliśmy na terenie rodzinnej miejscowości Tomka, w Gilowicach k. Żywca, 2 Turnieje Bokserskie przy osobistym udziale samego ówczesnego Prezesa Klubu - Tomasza Adamka. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, bowiem podczas jednego z nich, udział wzięło około 120 zawodników z 18 klubów bokserskich z całej Polski.
 
A jakie sukcesy sportowe osiągnęli młodzi pięściarze z Gilowic?

Za znaczne osiągnięcie klubu uznać należy, iż w przeciągu tak krótkiego czasu istnienia, wychował zawodnika, który zdobył tytuł v-ce Mistrza Polski 2010 r.i v-ce Mistrza Pucharu Polski 2009 r. Do tej pory klub zorganizował również kilka imprez kulturalno-sportowych.A jak wyglądają Wasze związki z Tomaszem Adamkiem,który przeniósł się do USA ?

Obecnie Tomasz Adamek pełni jedynie funkcję Honorowego Prezesa Klubu, natomiast Prezesem Klubu jest Dariusz Kudzia, który jest również trenerem w klubie. Z Tomkiem mamy kontakt telefoniczny, poprzez pocztę elektroniczną. Jak przyjeżdża do Polski zawsze znajdzie chwilę dla naszych spraw. Ostatnio jak był na początku września wystąpiłem do niego z prośbą o sprzęt dla najzdolniejszych pięściarzy. W końcu listopada dostaliśmy wielką paczkę od niego z USA ze sprzętem najwyższej, jakości. Dodatkowo sprawił nam wszystkim firmowe dresy i koszulki.

Ilu pięściarzy na stałe trenuje boks w klubie CIOS-ADAMEK ?

Obecnie trenuje 20 chłopców, przy czym 4 z nich reprezentuje systematycznie klub CIOS-ADAMEK w turniejach ogólnopolskich. Nie można pominąć faktu, iż jednym z zawodników klubu, jest dziewczyna 12 letnia Paulina Pyclik, która trenuje boks od samego początku istnienia klubu. Stoczyła już jedną walkę pokazową. Stanowi ona również Wielką Nadzieję klubu, gdyż dopiero za dwa lata będzie mogła rozpocząć oficjalny udział w zawodach bokserskich, jej umiejętności potwierdzone zostały przez trenera klubowego i mogą dawać podstawy do osiągnięcia wysokich wyników sportowych w najbliższej przyszłości.
 
Czy macie plany poszerzenia działalności ?

Posiadam stosowne kwalifikacje zawodowe i doświadczenie sportowe w zakresie sportów walki, zamierza w najbliższym okresie czasu poszerzyć  działania  klubu poprzez przyjęcie do niego dalszych zainteresowanych dzieci, w tym również zorganizować zamiejscowe ośrodki klubu. Chcemy umożliwiać tym, którzy wykażą odpowiednie predyspozycje udział w turniejach, jako zawodnik klubu CIOS-ADAMEK.

Wszystko jednak kosztuje, jak więc radzicie sobie z finansowaniem działalności klubu?

Realizacja zadań klubu uwarunkowana jest jednak w szczególności od posiadanych przez klub środków finansowych, których stan na chwilę obecną daje możliwość pokrycia kosztów udziału zaledwie 4 zawodników klubu na turniejach ogólnopolskich. Środki na ten cel pozyskane zostały w drodze pomocy finansowej uzyskanej od osób prywatnych (K.Wnętrzak, A.Stoszek, M.iG.Adamek, J.Olszowski, R.Satława, P.Wnętrzak) oraz Urzędu Gminy w Gilowicach. Fakt, iż klub kojarzony jest z osobą Tomasza Adamka niewątpliwie wpływa na zainteresowanie nim.

Niech Pan przedstawi swoich najlepszych wychowanków.

MICHAŁ OSTROWSKI, lat 16; kategoria Kadet 54-57 kg; stoczonych walk 49; wygranych 43, przegranych 6; obecnie uczeń Liceum Sportowego w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Żywcu.Boks trenuje 5 lat; najważniejsze osiągnięcia, brązowy medal w kategorii Młodzików w Turnieju im. Pawła Szydły w Poznaniu (nieoficjalne mistrzostwa Polski Młodzików 2008 r.), Mistrz Śląska Kadetów Knurów 2009 r., srebrny medal Pucharu Polski Kadetów Rydzyna 2009 r., srebrny medal XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych - Mistrzostwa Polski Kadetów Radom 2010 r., Mistrz Śląska 2010 r.; jest on również czołowym reprezentantem kadry Śląska w boksie. Jest zwycięzcą wielu turniejów mających miejsce nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą.
 
 
MATEUSZ MAJERCZYK, lat 17; kategoria Junior 54 kg; stoczonych walk 56; wygranych 42, przegranych 12, remisy 2.Obecnie uczeń Technikum nr 2 Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu; boks trenuje 5 lat; najważniejsze osiągnięcia, brązowy medal Pucharu Polski Kadetów Rydzyna 2009 r., kadrowicz reprezentacji Polski na mecz Polska-Słowacja Konin 2009 r., Mistrz Śląska 2010 r. Jest zwycięzcą wielu turniejów mających miejsce nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą.