W najbliższą sobotę, 1 lutego 2014 roku, o godzinie 7 wieczorem w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington, NJ (196 Main Avenue) odbędzie 3. Bal Charytatywny na rzecz hospicjum w Wilnie na Litwie. Specjalnym gościem wieczoru będzie polski pięściarz Tomasz Adamek.

Rękawice znakomitego pięściarza, z jego autografem, zostaną zlicytowane na rzecz wileńskiego hospicjum. Całkowity dochód z balu zostanie przeznaczony na jego utrzymanie. Hospicjum prowadzą polskie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.


"Jest to już nasz trzeci bal na rzecz hospicjum. Bardzo się cieszę, że Polonia otwiera serca na ten szczytny cel. Wspaniałe jest to, że rodacy w Stanach Zjednoczonych pamiętają o Polakach na Litwie, którzy często żyją tam w bardzo ciężkich warunkach. Mamy pod swoją opieką 14 chorych, którzy są w hospicjum, oraz 60, do których dojeżdżamy. Są to często pacjenci wypisani ze szpitala, którzy czują się bardzo samotni, mają też świadomość zbliżającej się śmierci. Są to osoby w różnym wieku. Zajmujemy się każdym, kto potrzebuje naszej pomocy, bez względu na jego wiek, płeć czy wyznanie religijne. Nasze hospicjum jest jedyne na Litwie i utrzymujemy się tylko z dotacji" – powiedziała "Nowemu Dziennikowi" siostra Michaela Rak, która od 20 lat opiekuje się chorymi na raka. 5 lat temu założyła hospicjum w Wilnie.

 

Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

Oficjalne otwarcie hospicjum imienia błogosławionego Michała Sopocki w Wilnie – za zgodą litewskiego Ministerstwa Zdrowia – odbyło się 16 czerwca 2012 roku. Budynek, w którym mieści się hospicjum, przed laty był siedzibą Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Warto przypomnieć, że 11 lutego 2012 roku w Riverside Manor w Paterson, NJ, odbyła się pierwsza zabawa charytatywna, z której dochód został przeznaczony na potrzeby powstającego w Wilnie hospicjum. Imprezę wspólnymi siłami zorganizowali: lekarka Barbara Pieczuro wraz z mężem Januszem, przyjaciółką Małgorzatą Ziarnik, jej mężem Emilem i córką Natalią oraz Ewą Kirsz. Dzięki loterii, aukcji obrazów i paru drobiazgów oraz donacji udało się uzbierać 5 tysięcy dolarów.

Gościem specjalnym tamtego balu był znakomity polski bokser Tomasz Adamek. Zapewnił, że w tym roku też się pojawi i wesprze to piękne dzieło.
Wstęp na sobotni bal wynosi 55 dolarów od osoby. W cenę biletu wliczony jest smaczny posiłek i szampańska zabawa. Serdecznie zapraszamy! W sprawie biletów prosimy dzwonić pod numery telefonów: 973-473-8527 oraz 201-247-7107.

źródło - http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/bal-charytatywny-na-rzecz-hospicjum-na-litwie