Tomasz Adamek poległ już w drugiej rundzie walki z Jarrellem Millerem. Polak jest o krok od zakończenia kariery.

Stało się, nie ma już o czym mówić, trzeba patrzeć przed siebie. Nie wyszło mi, ale ja szybko wracam do formy – mówił mi Tomasz Adamek kilkanaście godzin po walce z Witalijem Kliczko. Siedzieliśmy w lobby hotelu na warszawskim Okęciu, a „Góral” zastanawiał się nad tym, co robić dalej, ale nawet przez myśl nie przeszło mu, żeby kończyć karierę. To był 2011 rok. Niepełna trzy lata później, w Bethlehem, przegrał z Wiaczesławem Głazkowem i wtedy wydawało się już, że nie widzi już dla siebie miejsca w ringu. Zresztą, wymieniliśmy wtedy kilka wiadomości z obecnym promotorem Tomka, czyli Mateuszem Borkiem o tym, że faktycznie chyba nadszedł czas, aby zająć się czym innym. A jednak Adamek wrócił. Zawsze wracał. Przynajmniej dotąd tak było.

 Dzisiaj nad ranem polskiego czasu doszedł do ściany i nie było to miłe spotkanie. Dziesiątki razy w ostatnich latach słyszałem od niego samego, że kiedy poczuje utratę atutów, da sobie spokój. A porażka z Jarellem Millerem pokazała wszystko to, czego nie chciał widzieć Tomek i jego najwięksi fani. Rywal był za duży, za silny i... zbyt młody.

 Adamek za chwilę kończy 42 lata. Nie rusza się tak dobrze, jak kilka lat temu, wyrywającego z butów ciosu w wadze ciężkiej nie miał nigdy, szczęka też już nie taka twarda. Zostało wielkie doświadczenie, ale to za mało na najwyższy poziom. „Góral” wciąż może obijać średniaków, cały czas znajdzie się też wielu chętnych, którzy go zaproszą żeby mieć nazwisko Polaka w bilansie, ale on nie musi tego robić. Jest zamożnym człowiekiem, który mądrze zainwestował zarobione pieniądze i będzie miał z czego żyć. Poza tym, cały czas powtarzał, że w ringu interesuje go coś zupełnie innego, czyli droga na szczyt. Tylko już już tam nie dotrze.

Oczywiście, gdyby ktoś w 2015 roku, kiedy Polak obijał emerytowanego Przemka Saletę powiedział, że „Góral” jeszcze będzie blisko naprawdę wielkich sportowo rzeczy w wadze ciężkiej, każdy rozsądny popukałby się w czoło i nie kontynuował rozmowy. Tylko od tamtego czasu minęły trzy lata, a już wtedy Adamek nie był młodym pięściarzem. Przed starciem z Millerem zainwestował w obóz przygotowawczy z prawdziwego zdarzenia, miał świetnych sparingpartnerów i idealne warunki. – Zrobiliśmy wszystko, żeby pomóc szansie, którą przyniosło życie – mówił Borek. Teraz wiemy, że to i tak za mało.

Co dalej? Przed walką Adamek nie chciał słyszeć o tym, o scenariuszach po porażce. Był pewny siebie i wierzył, że po pokonaniu 140-kilogramowego rywala znowu dostanie szansę walki o pas. Po dotkliwej przegranej musi jednak porozmawiać ze sobą i rodziną o sportowej przyszłości. Żona i córki od dawna mówią mu, żeby dał sobie spokój z zawodowym sportem. Kolejnych argumentów dostarczył sam. Mateusz Borek twierdził przed walką, że jeśli „Góral” przegra, „to na pewno stoczy pożegnalną walkę w Polsce”. Byłby to pojedynek numer 60, dokładnie 20 lat po rozpoczęciu kariery zawodowej. Tylko na razie nie wiadomo, co na to Adamek.

Jedno jest pewne – jakkolwiek dalej potoczy się (lub nie) kariera pięściarz z Gilowic, właśnie kończy się epoka w polskim boksie. Epoka zawodnika, który był mistrzem świata wagi półciężkiej i junior ciężkiej oraz pretendenta do tytułu w królewskiej kategorii. Pięściarza, który – zdaniem wielu – osiągnął najwięcej w historii polskiego boksu zawodowego. I wygląda na to, że przyjdzie nam długo poczekać na kogoś podobnego.