- To zawsze przykre, kiedy odchodzi człowiek. Zwłaszcza taki, który tyle lat mnie trenował. Poza tym lubiłem go, bo Andrzej był zawsze wesołym człowiekiem. Z nim nigdy nie można się było nudzić - powiedział Tomasz Adamek o śmierci trenera Andrzeja Gmitruka.

Pierwsze informacje o tym, że 67-letni szkoleniowiec nie żyje pojawiły się rano polskiego czasu. Początkowo nie były one jasne. Informowano, że zginął w pożarze domu. Oficjalną wersje wydarzeń przedstawił Adam Krzysztof, współpracownik zmarłego Andrzeja Gmitruka i przyjaciel rodziny. Bliscy przekazali oświadczenie w związku z tragiczną śmiercią trenera.

"W poniedziałek była rocznica śp. syna Andrzeja Gmitruka. Trener zapalił świeczkę ku jego pamięci na tarasie swojego domu. Przez tę świeczkę ogień zajął cały stolik na tarasie. Cała sytuacja miała miejsce w nocy. Trener obudził się, biegł na taras, aby ugasić pożar, w trakcie gaszenia poniósł śmierć" - czytamy w oświadczeniu.

Kiedy w Polsce wiadomość o śmierci trenera rozchodziła się echem błyskawicy,w Stanach Zjednoczonych był środek nocy.

- Była noc, ale telefon cały czas był niespokojny. Nie można było spać. W końcu mojej żonie nie dawało to spokoju. Wstała z łóżka, spojrzała w telefon i powiedziała mi o śmierci Andrzeja - mówił, który tytuły zawodowego mistrza świata w wagi półciężkiej i juniorciężkiej zdobywał, trenując z Gmitrukiem.

- Nie mogłem zasnąć już do rana, bo moje myśli krążyły wokół tego, co się stało - dodał pięściarz z Gilowic.

W 1998 roku Adamek został brązowy medalistą mistrzostw Europy. Chwilę później wpadł w oko trenerowi Gmitrukowi, który namówił go na przejście na zawodowstwo.

- Obserwował mnie na jednym z turniejów międzynarodowych, na którym zdobyłem nagrodę dla najlepszego zawodnika. Powiedział mi wówczas: Masz papiery, więc uciekaj na zawodowstwo. Pomogę ci w tym. I tak nawiązaliśmy kontakt - wspominał Adamek.

W 1999 roku zrezygnował on z przygotowań do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney i podpisał zawodowy kontrakt z grupą Panix-Europe. To był team Gmitruka i Brytyjczyka cypryjskiego pochodzenia Panosa Eliadesa. Dzięki zatem temu szkoleniowcowi Adamek rozpoczął profesjonalną karierę na Wyspach Brytyjskich.

- Początki to były wyjazdy do Anglii i rozwijanie się. Ta współpraca trwała do 2008 roku. Zakończyła się w momencie, kiedy Andrzejowi zaczęło szwankować zdrowie. Jego stan nie pozwalał mu na podróżowanie. Postanowił wtedy zostać w Polsce, a ja w Stanach Zjednoczonych - opowiadał Adamek, który pierwszy pas mistrza świata wywalczył w maju 2005 roku po zwycięstwie nad Paulem Briggsem. Po stracie tytuły federacji WBC po porażce z Chadem Dawsonem, został mistrzem świata federacji IBO. Następnie postanowił przejść do wagi juniorciężkiej. W 2008 roku, po zwycięstwie nad Steven Cunninghamem, został mistrzem świata w tej wadze federacji IBF.

- Andrzej miał charyzmę i trenerskie oko. Potrafił niesamowicie nastawić do walki. Poza tym to był bardzo dobry człowiek. Nigdy nie powiedziałem złego słowa na niego. Mieliśmy ze sobą bardzo dobry kontakt przez wiele lat - opowiadał Adamek, który ostatni raz widział się z Gmitrukiem przy okazji gali w Częstochowie w kwietniu tego roku.

- Trochę wtedy posiedzieliśmy. To było nasze ostatnie spotkanie - dodał.

Adamek zastanawia się teraz, jak sobie poradzi jego żona Agnieszka, która zmaga się z poważną chorobą.

Źródło: Onet

Autor: Tomasz Kalemba